Jak dobrać Mandalę do siebie?

Dostaję wiele zapytań o to jak „właściwie” dobrać Mandalę do siebie. Zdaję sobie sprawę z tego, że na naszej stronie jest bardzo szeroki wybór, a w ilości opisów każdej z Mandali można po prostu „utonąć”.

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, którymi warto kierować się przy wyborze swojej Mandali:

1. Zaufaj sobie.

Dla mnie jako arteterapeutki jest to kwintesencja jakiejkolwiek pracy ze sobą czy z drugim człowiekiem. Zaufaj sobie, Ty wiesz najlepiej czego potrzebujesz najbardziej na ten moment swojego życia. Nawet jeśli nie do końca potrafisz sprecyzować i zwerbalizować swoich potrzeb. Jak więc poznać w takich sytuacjach to czego potrzebujesz? Sprawdź, które nazwy Mandali, kolory i ich zestawienia, liczby czy symbole przyciągają Cię, uspokajają, ożywiają, mobilizują lub wręcz odrzucają. To najistotniejsza informacja dla Ciebie. Możesz zadać sobie pytanie np. czego potrzebuję najbardziej w tym momencie?

2. Arteterapeutyczny opis Mandali potraktuj jako INSPIRACJĘ.

Przy interpretacji każdej Mandali posługuję się wiedzą dotyczącą kolorów, kulturowego znaczenia liczb i symboli. Moją ideą jest to aby ten ‚opis’ był jedynie dodatkiem, uzupełnieniem lub wskazówką do pracy z konkretną Mandalą. Ty samodzielnie możesz nadać znaczenie każdej z nich. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy, każdy z nas ma swój bagaż doświadczeń, dla każdego z nas nawet te same symbole czy kolory będą znaczyły coś innego! Dla mnie właśnie to jest kwintesencją pracy z Mandalą.

3. Przyciąga czy Odrzuca?

Niektóre Mandale mogą Cię w swoisty sposób „przyciągać”, warto zastanowić się jakie emocje w Tobie wzbudzają, jakie wspomnienia lub po prostu co Ci się w nich podoba. I odwrotnie. Cenną informacją może być to, dlaczego niektóre Mandale Cię „odrzucają”. Oczywiście nie należy się zmuszać do tego by wybierać taką, która zwyczajnie Ci się nie podoba! Wrócić wówczas do punktu 1, czyli „zaufaj sobie” Ty najlepiej wiesz, z którą Mandalą chcesz pracować.

Pamiętaj proszę, że to jest tylko moja propozycja, mój sposób na pracę z Mandalami. Ty możesz mieć swój sposób. Ty jesteś najważniejsza / najważniejszy!

Oczywiście Mandale, arteterapia, muzykoterapia to nie jedyne formy pracy ze sobą. Warto próbować różnych rzeczy, sprawdzać co nam odpowiada lub nie.  Być może, jeśli czytasz te słowa i interesujesz się tematyką Mandali to ta forma pracy jest Ci bliska. Zawsze możesz spróbować lub potraktować Mandale po prostu jako ozdobę, która doda podkreśli Twoje piękno.

Odpowiedź do “Jak dobrać Mandalę do siebie?”

  1. Kama 1 września 2020 at 13:22 Bezpośredni odnośnik

    Świetny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Witaj w sklepie z Mandalami:) W razie pytań skorzystaj formularza kontaktowego. Zamknij