”Okrąg” i „centrum i to, co wokół” to jedne z tłumaczeń sankryckiego słowa mandala. To diagram dla osób medytujących. Ma on pokazywać, że nawet chaos może być harmonijny wśród różnych kształtów i kolorów. Zaczęto ich używać jeszcze w VIII wieku w Indiach, co tylko świadczy o tym, jak długa jest historia tego symbolu. Dla kultur wschodnich to coś więcej niż tylko harmonijne połączenia różnego rodzaju wzorów i kolorów. Dominujące koła i kwadraty mają być symbolami m.in. czterech stron świata. Wychodzą one z tego samego punktu, który uważany jest za początek i koniec wszystkiego.

Symbol Mandali stał się niezwykle popularny w naszej kulturze, a więc kulturze Zachodu. Wszystko za sprawą Gustava Junga. Psychoterapeuta, prowadząc różnego rodzaju badania, sprawiał, że diagram wykorzystywany przez osoby medytujące stawał się coraz bardziej znany. Jung uważał mandalę za symboliczny wyraz centrum człowieka i jego całości psychicznej. Używał mandali jako narzędzia terapeutycznego dla swoich pacjentów i dla siebie samego. Twierdził, że mandala jest „symbolem jednoczącego”, który pomaga zintegrować przeciwieństwa i osiągnąć równowagę.

Mandala ma też swoje miejsce w arteterapii, muzyce i jodze. W arteterapii rysowanie lub malowanie mandali może pomóc wyrazić emocje, uwolnić napięcie lub stymulować kreatywność. W muzyce mandala może być używana jako wzór rytmiczny lub melodyczny powtarzający się cyklicznie lub zmieniający się stopniowo. W jodze mandala może być używana jako obiekt koncentracji lub jako wzór ruchowy wykonujący się po okręgu lub spiralnie.

Obecnie można go zobaczyć na różnego rodzaju ubraniach w formie nadruku, tatuaży, a także biżuterii. Można też znaleźć kolorowanki z mandalą dla dorosłych i dzieci. Dzięki temu można spędzić czas z dala od telefonów, telewizorów czy też laptopów.

  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password