Z pewnością nieraz widziałeś wzory geometryczne wypełnione różnymi kolorami, co daje niesamowity efekt. Z pewnością była to mandala. Jest to połączenie koła i kwadratu. W religii buddyjskiej koło oznacza niebo, a kwadrat życie i rzeczy ziemskie. Każdy taki motyw artystyczny ma punkt centralny. Jest to zarówno początek, jak i koniec całości. Chodzi przede wszystkim o stworzenie harmonijnego połączenia zarówno za pomocą figur geometrycznych, jak i wykorzystywanych kolorów. Można ją stworzyć na papierze, tkaninie, usypać z piasku, a nawet wyrzeźbić czy zbudować.

Ten motyw pochodzi z Indii, gdzie tamtejsi wyznawcy buddyzmu wykorzystują ten symbol do medytacji. Stworzenie takiego dzieła, a następnie jego zniszczenie ma związek z transformacją duchową tej osoby, która praktykuje tę wiarę. Stosuje się ją głównie do praktyki wadżrajany oraz w tantrach jogi najwyższej.

Najogólniej można powiedzieć, że mandala jest swego rodzaju diagramem. Ukazuje on, w jaki sposób chaos może przybrać formę harmonijną.

  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password