Z pewnością nieraz podziwiałeś geometryczne wzory wypełnione kolorami, co tworzyło niesamowity efekt. Z pewnością była to mandala. Jest to połączenie koła i kwadratu. W wielu kulturach koło oznacza niebo, a kwadrat ziemię. Każdy taki motyw artystyczny ma punkt centralny. Jest to zarówno początek, jak i koniec całości. Chodzi przede wszystkim o stworzenie harmonijnego połączenia zarówno za pomocą figur geometrycznych, jak i wykorzystywanych kolorów. Można ją stworzyć na papierze, tkaninie, usypać z piasku, a nawet wyrzeźbić czy zbudować.

Ten motyw ma swoje źródło w Indiach, gdzie jest używany jako symbol medytacji i duchowości. Stworzenie takiego dzieła, a następnie jego zniszczenie ma związek z przemianą wewnętrzną tej osoby. Stosuje się ją głównie do praktyk mistycznych i ezoterycznych.

Najogólniej można powiedzieć, że mandala jest swego rodzaju diagramem. Ukazuje on, w jaki sposób chaos może przybrać formę harmonijną.

Mandala nie jest jednak wyłącznym znakiem Indii czy Azji. Można ją znaleźć także w innych kulturach i religiach na całym świecie. Na przykład:

- W chrześcijaństwie mandalę można dostrzec w okrągłych oknach rozetowych lub labiryntach na podłogach katedr.

- W cywilizacji Majów mandalę można porównać do Koła Czasu lub Kalaczakry Mandali, które są podobne do malowideł piaskowych tybetańskich buddystów.

- W tradycji Aborygenów australijskich mandalę można utożsamić z Dreamtime lub Alcheringa Mandali, która przedstawia historię stworzenia świata przez istoty duchowe.

  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password