Każdy z nas codziennie ma wiele obowiązków zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Niewywiązanie się z terminu, oddanie ważnego sprawozdania na ostatnią chwilę czy też kłótnia w domu powodują, że zaczynamy się stresować. Mimo że jest to reakcja całkowicie naturalna, to warto znaleźć sposób na to, aby rozładować napięcie. Niektórzy znajdują ukojenie trenując sport, grając na instrumentach czy wyjeżdżając na krótkie wycieczki.

Jest także inny sposób, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Chodzi o rysowanie i kolorowanie mandali. Ten diagram bardzo często składa się z wielu małych elementów. Pomalowanie odpowiednich kół i kwadratów w danym kolorze często wymaga nie lada skupienia. Koncentrując się na tym zadaniu, zapominamy o istniejących problemach, przez co napięcie może się zmniejszyć. Dlatego też mandala na stres stała się popularną formą spędzania czasu po pracy i po wykonaniu wszystkich obowiązków. Może to być rozrywka dla całej rodziny. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni wzór.

Mandala nie tylko pomaga w relaksie poprzez kolorowanie, ale także poprzez oglądanie i kontemplowanie. Mandala to obraz, który symbolizuje naszą kreatywność i indywidualność, które chcemy pokazać lub rozwijać, a także drogą do oświecenia i samopoznania. Oglądając mandalę można zauważyć jej piękno i bogactwo wzorów, a także znaleźć w niej ukryte znaczenia i symbole. Mandala może być inspiracją do refleksji nad własnym życiem i duchowością. Może też pomóc w uzyskaniu spokoju umysłu i serca. Mandala na stres może być więc nie tylko formą zabawy, ale także sposobem na rozwój osobisty i duchowy.

Mandala to obraz, który symbolizuje naszą transformację lub zmianę, której pragniemy doświadczyć. Rysowanie lub kolorowanie mandali może pomóc w zwiększeniu pewności siebie i samooceny. Według C.G. Junga, mandala reprezentuje nieświadomą część siebie. Tworząc mandalę, możesz wyrazić swoje emocje, myśli i pragnienia za pomocą kształtów, linii, kolorów i wzorów.

 

Mandala może być też narzędziem do medytacji i uważności. Skupiając się na centrum mandali i poruszając się ku zewnątrz w rytmicznym ruchu, możesz osiągnąć stan relaksu i skupienia. Możesz też używać mandali jako afirmacji lub intencji dla siebie. Na przykład możesz napisać w centrum mandali zdanie: "Jestem silny/silna" lub "Wierzę w siebie" i potem ozdobić je według własnej fantazji.

 

Jeśli chcesz spróbować stworzyć własną mandalę dla pewności siebie, oto kilka kroków:

 

1. Znajdź spokojne miejsce i czas dla siebie. Przygotuj materiały do rysowania lub kolorowania (np. papier, ołówek, gumka do ścierania, linijka, cyrkiel, pisaki lub kredki).

2. Narysuj na papierze okrąg za pomocą cyrkla lub innego przedmiotu o okrągłym kształcie (np. talerza). Podziel okrąg na cztery równe części za pomocą linijki i ołówka.

3. Zdecyduj jakie kolory chcesz użyć do swojej mandali. Możesz wybrać kolory według swojego nastroju lub znaczenia jakie mają dla ciebie (np. czerwień - pasja, niebieski - spokój itp.). Możesz też poszukać inspiracji w paletach kolorów online.

4. Zacznij od centrum okręgu i narysuj jakiś prosty symbol lub wzór (np. gwiazdę, serce czy kwiat). To będzie twoje źródło energii i siły.

5. Dodawaj kolejne elementy do swojej mandali w sposób symetryczny i harmonijny. Możesz używać różnych figur geometrycznych (np. trójkątów, kwadratów czy spirali) lub obrazków związanych z twoim tematem (np. zwierzęta czy rośliny). Nie martw się o perfekcję czy poprawność - ważne jest to co czujesz podczas tworzenia.

6. Gdy skończysz swoją mandalę, podpisz ją datą i imieniem oraz dodaj zdanie afirmujące twoją pewność siebie (np."Jestem silny/silna" lub "Wierzę w siebie"). Możesz też napisać coś więcej o tym co chciałeś/chciałaś wyrazić za pomocą mandali.

7. Podziwiaj swoją mandalę i poczuj dumę ze swojego dzieła! Możesz powiesić ją na ścianie albo schować do szuflady - ważne żebyś miał/miała do niej dostęp gdy będziesz potrzebował/potrzebowała wsparcia lub motywacji.

 

Mandala jest więc świetnym sposobem na poprawienie swojej pewności siebie i samooceny poprzez sztukę i medytację!

  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password